"It´s not the power of the curse, it´s the power you give the curse."

Černá slunce a Shine

5. března 2012 v 19:21 | Kate |  Kultura v čase
Kultury je během zimy v našem městě žalostně pramálo, teda pokud si nechcete výrazně připlatit a i tak to mnohdy nestojí za moc. Na poslední chvíli jsem se však s K. vydala na výstavu Černá Slunce, odvrácená tvář modernity. Kdo ví, kdy díla takovýchto autorů uvidím u nás pohromadě. Toyen, Kupka, Filla, Janoušek, Drtikol, Čapek,... Doba inspirací přeplněná a temných událostí jakbysmet (Mnichov). Někteří to neustáli a vzali si život, ale předtím stihli namalovat ještě pár děl. Surrealismus, znáte to, někdy je to nicneříkající čmáranice, někdy takový "paskvil" může učarovat i méně znalým malířského umění. Co se mého názoru týče, některé věci se mi ani trochu nelíbily, některé věci asi neumím správně donecit, ale co mi určitě utkvělo v hlavě jsou malby Toyena, soubor Elegie Rykra a koláže Karla Teigeho.

Další kulturní záležitost je ze světa filmu a neméně ze světa hudby. Klaisckým filmovým sálům moc neholduji, proto s přáteli občas uspořádáme promítání a snažíme se vybrat hlavně něco jiného než klasické blockbustery. Snímek Shine sice stojí především na fantastickém výkonu Geoffreyho Rushe v roli psychicky narušeného klavíristy Davida Helfgotta, ale určitě se nejedná o špatný film. Ani Oscar ho neučinil slavným, byť by se alespoň kvůli Rushe zasloužil větší pozornost. Takových filmů nám uniká spousty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sophie Sophie | Web | 22. března 2012 v 21:42 | Reagovat

Já mám surrealismus nejraději, protože si myslím, že je to jedinečná práce, která divákovi nevnucuje žádný názor na dílo jako takové, každý si může domyslet, jak autor zamýšlet támhle ten objekt i ten další a to se mi na tom moc líbi:)...
Mimochodem Černá slunce jsem taky navštívila a byla jsem nadšená - ostatně stejně jako ze Svár zření;)

2 Dreamy Dreamy | Web | 22. května 2012 v 14:20 | Reagovat

Čistý psychický automatismus a manifestace pokladů ukrytých v nevědomí jsou záležitostmi vskutku pozoruhodnými :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama