"It´s not the power of the curse, it´s the power you give the curse."

"jak umění je pořád služkou mocných, jak hloupost zpupně chytrým poroučí,..."

9. ledna 2011 v 22:07 | Kate |  Kultura v čase
"Člověk může chytit rybu na červa,
který snědl krále a sníst rybu,
která snědla toho červa."

hamlet
Proč si nezpestřit díky škole a jiným povinnostem první novoroční týden kulturní událostí? Musím se přiznat, že jsem nic takové neplánovala, o tom větší radost jsem pak měla, když profesor z češtiny přišel s nabídkou dvou lístků na Hamleta zadarmo, jelikož on bude pracovně vytížen. Během váhání ostatních ve třídě zda jít, já naopak neváhala a s dvěma lístky v ruce jsem urychleně psala zprávu T., ať se připraví na tříhodinovou klasiku, neboť je tomu jistě doba, kdy jsme se spolu naposled kulturně vzdělávaly.
Našlo by se plno kladů, které ostravské Divadlo Aréna skrývá. Jelikož se jedná o scénu komorní, kontakt s publikem je tu určitě znát a o to více si podle mě člověk odnese intenzivnější zážitek ze hry. Navíc člověk se nemusí přehnaně strojit, nosit společenské sukně a prostě si může jen tak po práci/po škole odskočit do divadla. A to na mě působí sympaticky.
K již natolik protřelému ději se vyjadřovat nemusím, a jelikož nejsem žádný velký návštěvník klasických divadelních her, v tomto případě jsem tušila, že se nejedná jen o fádní ztvárnění světové hry. Líbí se mi, když divadlo umí pojmout hru tak, aby nenarušilo to, proč se hra stala tak slavným, jen k tomu dodají svůj osobitý rys a posunou hru zase o kus dál, modernějším, ale přijatelnějším směrem.
Normálně při tříhodinových hrách mám problém, ale tady jsem ani neměla potřebu sledovat hodinky a tím se opět prokázaly kvality inscenace, příběhu s velkými myšlenkami a dialogy, které si promítáte cestou domů tramvají a i před zaklapnutím víček.
Začněte nebo nepřestávejte chodit do divadla. Je to oduševnělé. Bez debat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dreamy Dreamy | Web | 10. ledna 2011 v 8:19 | Reagovat

Ano, divadelní hry jsou opravdu kouzelné. Člověk se rázem ocitne v jiném světě, součástí jiného příběhu (i když pouze z pozice diváka). :)

2 Cathy Cathy | Web | 6. února 2011 v 20:12 | Reagovat

Shakespeare je úžasný :) a Hamlet také.. možná je to trochu ovlivněno jeho životem..mrtvý otec, živý syn..Shakespearovi zemřel syn Hamnet (aspoň si myslím, že se tak jmenoval:)), Shakespearovy sonety jsou dokonalé..a řekla bych, že skoro v každém jeho dalším díle alespoň jednu myšlenku ze sonetů najdeš :)

3 Vendy Vendy | Web | 26. března 2011 v 13:48 | Reagovat

Myslím, že sledování či nesledování hodinek je nejlepší ukazatel, jak moc je hra (film, muzikál) poutavá.
Hamlet je silné téma s dobrými zápletkami. V divadle jsem nebyla už roky, ale dovedu si představit tu skvělou atmosféru.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama